For those about to shop,

we salute you!

Impala Streetwear – Streetwear, Graffiti & Eget Tryckeri i Malmö

När du stiger in på impalastreetwear.se eller besöker vår butik på Regementsgatan 6 i Malmö kliver du in i en av världens faktiskt äldsta oberoende streetwear-butiker. Med rötter från 1992 och butiksstart 1998 har Impala byggts från grunden ur ren passion för kulturen och hantverket.

Graffitikultur och Streetwear under samma tak

Sedan starten har Impala varit en mötesplats och hemvist för graffitikultur och streetwear. Vi var först i Sverige med att samla sprayfärg, markers, graffititillbehör och kläder under ett och samma tak.

Vår roll i Malmös hiphop-historia finns bland annat odödliggjord av Advance Patrol på deras debutplatta, och graffitikulturen har haft en självklar plats hos oss från dag ett.

Medan branschen och storkedjorna förändras står vi kvar som en helt oberoende butik med fokus på kvalitet, hantverk och den lokala scenen.

Eget Screentryckeri – Små upplagor & Samlarvärde

Hjärtat i vår verksamhet är vårt egna lokala screentryckeri i Malmö. Här trycker vi våra ”Impala Malmø”-kollektioner helt för hand i mycket små upplagor.

Våra motiv är exklusiva – vissa loggor och tryck ser du kanske bara en enda gång, och vissa kan det ta 10–15 år innan de kommer tillbaka igen. Det gör att varje plagg bär på äkta hantverk och unikt samlarvärde.

Genom åren har våra handtryckta t-shirts och hoodies synts i TV-rutan på Big Brother, burits av världsmästaren Badou Jack och packats ner i ryggsäckar för att resa planeten runt – från Himalayas bergskedjor och Perus djungler till USA, Thailand och Indien.

Handplockat Utbud, Snabba Leveranser & Enkel Betalning

I vår e-handel kombinerar vi våra egna handtryckta Malmø-kollektioner med streetwear från etablerade märken som Carhartt WIP och Fred Perry, samt ett komplett sortiment av sprayfärg och graffititillbehör.

Alla ordrar packas och skickas snabbt direkt från vårt eget lager i Malmö. Hos oss handlar du tryggt och enkelt med populära betalsätt som Swish och Klarna.

Du handlar inte bara kläder – du bär på en del av historien.

👉 Utforska våra handtryckta kollektioner och nyheter online idag!

  For those about to shop we salute you

IMPALA STREETWEAR även känt som

”IMPALA MALMØ”.

Sedan starten 1998 har Impala utmärkt sig som en av Sveriges bästa streetwear butiker.

IMPALA MALMÖ

Impalas första butik öppnade 1998 på Regementsgatan 6 i centrala Malmö.

Denna butik kallas oftast för Impala Malmö.

ÖPPETTIDER

MÅNDAG – FREDAG

11:00 ~ 18.00

LÖRDAG

11:00 ~ 16.00

IMPALA MÖLLAN

2007 öppnade vi vår andra butik på Södraförstadsgatan 96.

Denna butik ligger i området som heter Möllevången ofta kallat Möllan.

Detta är vår största butik och det är även här vi har vårt tryckeri.

ÖPPETTIDER

MÅNDAG – FREDAG

11:00 ~ 18.00

LÖRDAG

11:00 ~ 16.00